آزمایش CBS یا Count Blood Cell

آزمایش شمارش سلول های خونی

آزمایش CBC از ساده ترین و در عین حال مهم ترین تست های خون است که کاربرد بسیار زیادی در تشخیص آزمایشگاهی دارد . تست CBC نیازمند 2 سی سی خون کامل می باشد که حاوی ماده ضد انعقاد برای جلوگیری از لخته خون می باشد . با انجام آزمایش CBC می توان میزان هماتوکرین (Hct) و هموگلوبین (Hb) و RBC (گلبولهای قرمز) و WBC (گلبولهای سفید) و Plt (پلاکت) و … را در خون بررسی کرد که در اینجا به صورت اختصار به موارد مهم تر می پردازیم .

RBC (Red Blood Cell) : این سلولها وظیفه حمل و نقل غذا و اکسیژن را به بافت ها و گرفتن مواد زائد از آنها را دارند . خونریزهای گوارشی مثل خونریزی معده و روده ، سوء تغذیه و فقر آهن ، کمبود ویتامین B12 ، فاویسم سرطان و شیمی درمانی ، وجود برخی بیماریهای ژنتیکی مثل تالاسمی و داشتن گلبولهای داسی شکل و مشکلات مغز استخوان و بیماریهای روماتوئیدی می تواند باعث کاهش RBC خون شود . همچنین برخی بیماریهای ریوی و بیماری هایی که باعث کاهش اکسیژن در طولانی مدت شوند می تواند باعث تولید بیشتر RBC و افزایش آن در خون شود .

WBC (White Blood Cell) سلولهای سفید خون وظیفه مقابله با میکروب ها و عوامل عفونی را در بدن دارند که خود شامل چندین گروه سلول می شوند مثل لکویست ، بازوفیل ، نوتروفیل و …

کاهش WBC می تواند در اثر نارسایی های فقر استخوان ،عفونت بسیار بالا ، سوء تغذیه . مسمومیت دارویی و بیماریهای خود ایمنی و … بوجود آید . همچنین عفونت و التهاب و برخی سرطان ها و استرس می تواند باعث افزایش WBC شود .

هموگلوبین HGB : وظیفه انتقال اکسیژن از ریه ها به بافت و گرفتن دی اکسید کربن از بافت را دارد و به دلیل داشتن آهن در ساختار خود ، علت قرمزی گلبول قرمز می باشد .

پلاکت ها Plt : سلول هایی هستند که در انعقاد و لخته شدن خون نقش دارند .

دپارتمان آزمایشگاه مجتمع مهدیه اصفهان